Lata 2016 - 2018

9 listopada 2018 r. - wystawa „Ślady przeszłości” Uczniowie gimnazjum oraz klas 4-8 szkoły podstawowej obejrzeli wystawę „Ślady przeszłości”. W pracowni historycznej zgromadzono stare pocztówki, fotografie, dyplomy, książki, banknoty, czapkę powstańczą, lampę naftową, żelazko z duszą, pamiętnik z 1929 roku i wiele innych przedmiotów z minionych lat.
9 listopada 2018 r. - uroczysta Akademia Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystej akademii. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu obejrzeli prezentację multimedialną ukazującą polskie drogi do niepodległości
i miejsca w Poznaniu upamiętniające zwycięskie Powstanie Wielkopolskie. Na koniec głos zabrał dr Sławoj Maciejewski - sekretarz Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Zaproszony gość uhonorował naszą szkołę „Kombatanckim Certyfikatem Pamięci” za „lata owocnej współpracy oraz krzewienie pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość Polski”. Z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości każdy uczeń gimnazjum oraz klas 6-8 szkoły podstawowej otrzymał prezent – książkę „Opowiem ci o wojnie”, która zawiera wspomnienia świadków II wojny światowej.
6 października 2018 roku - VII Poznańska Gra Miejska
Uczestnicy gry podzieleni na osiem zespołów rozwiązywali zadania związane z historią Polski i zabytkami Poznania. Musieli także odszukać punkty kontrolne przy pomnikach Ignacego Paderewskiego i Cyryla Ratajskiego. Na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan uczniowie najpierw zapalili znicze na grobie gen. Stanisława Taczaka, a następnie mogli przyjrzeć się z bliska mundurowi powstańca wielkopolskiego.
Podczas gry po mieście krążył absolwent naszej szkoły, który wcielił się w rolę Starego Marycha i w dowolnym momencie mógł zatrzymać wybraną grupę, zadając pytanie dotyczące gwary poznańskiej.
Na mecie każdy uczestnik otrzymał pamiątkową odznakę oraz słodki upominek. Obie nagrody ufundowała Rada Rodziców.
27 września 2018 - XXIV sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży
W XXIV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży wzięły udział osoby, które przygotowały najlepsze projekty o posłach pierwszego Sejmu Niepodległej Polski. Naszą szkołę reprezentowało dwoje uczniów z klasy III c gimnazjum. Zanim zasiedli w poselskich ławach, przygotowali projekt o Wojciechu Trąmpczyńskim, który był marszałkiem Sejmu Ustawodawczego w latach 1919-22. Ich praca zdobyła uznanie komisji, co dało im możliwość uczestniczenia
w SDiM.

2 lipca 2018 – „Opowiem Ci o wojnie”.

W naszej szkole gościliśmy bohaterów książki pt. „Opowiem Ci o wojnie”.
Książka składa się z 28 relacji świadków II wojny światowej.

6 kwietnia 2018 – Nagroda dla Laureata
Podczas uroczystej gali odbyło się wręczenie zaświadczeń i nagród laureatom konkursów przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty dla uczniów województwa wielkopolskiego.
Uczeń naszej szkoły zdobył tytuł laureata Wojewódzkiego Konkursu Historycznego.
4 marca 2018 – Finał Olimpiady Historycznej
Uczeń naszej szkoły został laureatem II Olimpiady Historycznej Gimnazjalistów.
Uzyskał VII miejsce w Polsce.
Finał olimpiady odbył się na Uniwersytecie Warszawskim,
a wręczenie nagród i dyplomów w Sali Białej pałacu w Wilanowie
18 stycznia 2018 - Spotkanie ze świadkiem II wojny światowej
Dnia 18 stycznia 2018 roku uczniowie gimnazjum wzięli udział w spotkaniu z panem dr. Sławojem Maciejewskim, który podczas II wojny światowej był więźniem obozu w Łodzi.
Nasz gość opowiedział o swoich przeżyciach i tragicznych losach rodziny. Była to poruszająca lekcja historii.

14 października 2017 – VI Poznańska Gra Miejska
Uczestnicy gry podzieleni na siedem zespołów rozwiązywali zadania związane z historią Polski i zabytkami Poznania. Musieli także odszukać punkty kontrolne przy Pomnikach: Armii Poznań, Starego Marycha i poznańskich koziołków.
Na mecie na każdą grupę czekał słodki upominek, a na zwycięską grupę – puchar.
23 września 2016 – V Poznańska Gra Miejska

Dnia 23 września 2016 r. uczniowie, rodzice i nauczyciele wzięli udział w V Poznańskiej Grze Miejskiej, organizowanej przez naszą szkołę.
Uczestnicy podzieleni na zespoły rozwiązywali zadania związane z historią Polski i zabytkami Poznania. Musieli także odszukać punkty kontrolne przy pomniku Moniuszki
i w Parku Chopina oraz złożyć kwiaty na grobie generała S. Taczaka.
Na mecie na każdą grupę czekał słodki upominek, a zwycięska grupa otrzymała puchar.

1 czerwca 2016 - Sejm Dzieci i Młodzieży
Dwie uczennice naszego gimnazjum uczestniczyły jako posłanki w obradach XXII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży w Warszawie.
Tematem przewodnim tegorocznego posiedzenia były „Miejsca pamięci – materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości”.