Lata 2014 - 2016

22 kwietnia 2016 – Gala kończąca konkurs historyczny
1 kwietnia 2016 r. w XV Liceum Ogólnokształcącym odbył się finał konkursu historycznego „Początki państwa polskiego i organizacji kościelnej w Polsce”. Konkurs odbył się pod patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty.
Do finału konkursu przystąpiło 89 uczniów z 20 poznańskich gimnazjów.
Podczas uroczystej gali zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody. Z dumą informujemy, że w gronie nagrodzonych osób znalazło się aż czterech uczniów z naszego gimnazjum.
14 kwietnia 2016 - 1050. rocznica chrztu Polski
W naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Wybór dnia nie był przypadkowy. Historycy próbując ustalić datę dzienną chrztu Mieszka I odwołali się do starej tradycji, zgodnie z którą chrztu dokonywano w Wielką Sobotę (przed Wielkanocą). W roku 966 Wielka Sobota przypadała właśnie 14 kwietnia.
Apel rozpoczął się od odśpiewania hymnu narodowego. Następnie pani wicedyrektor wręczyła nagrody uczniom, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w konkursie historycznym „Polska od X do XII wieku”, a także wyróżniła tegorocznych laureatów konkursów przedmiotowych. Sala nagrodziła ich gromkimi brawami.
Następnie uczniowie gimnazjum opowiedzieli o wprowadzeniu chrześcijaństwa na ziemiach polskich i zaprezentowali film o katedrze poznańskiej, przygotowany przez kółko historyczne.
19 września 2015 – IV Poznańska Gra Miejska
Ponad 70 uczniów oraz rodzice, nauczyciele i absolwenci wzięli udział w grze miejskiej organizowanej przez naszą szkołę.
Uczestnicy podzieleni na zespoły rozwiązywali zadania związane z historią Polski
i zabytkami Poznania. Musieli także odszukać punkty kontrolne na terenie Starego Miasta.
Na mecie na każdą grupę czekał słodki upominek, a najlepsze zespoły nagrodzono pucharami.
29 kwietnia 2015 - Nagrody dla laureatów
W siedzibie Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu odbyła się uroczystość rozdania nagród laureatom VII Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim. Tytuł laureata zdobyło aż pięciu uczniów z naszej szkoły.
6 listopada 2014 - Narodowe Święto Niepodległości
Uczniowie z kl. IB przedstawili prezentację multimedialną, opowiadającą o polskiej historii od powstania kościuszkowskiego do odzyskania niepodległości w 1918 roku. Na zakończenie akademii gimnazjaliści zaprezentowali pieśni patriotyczne. W szkolnej auli zabrzmiały „Białe róże”, „Ułani, malowane dzieci” i „Wolność kocham”.
4 listopada 2014 – Fort VII
Uczniowie udali się do Fortu VII, gdzie podczas II wojny światowej mieścił się nazistowski obóz zagłady. Pomordowanych uczciliśmy zapalając znicze.
20 września 2014 – III Poznańska Gra Miejska

Zawodnicy podzieleni na grupy rozwiązywali zadania związane z historią
i zabytkami naszego miasta. W grze udział wzięło 70 osób. Serdecznie dziękuję uczniom, rodzicom, nauczycielom oraz absolwentom naszej szkoły za zaangażowanie w przygotowanie gry i wspólną zabawę.